Spacerem przez wschodnią część Funchal

   Wybrałam się na spacer po „mojej” stronie miasta. Celem miał być wodospad lub kościół na górze Monte, do którego prowadzi Levada do Bom Sucesso. Całkiem niedaleko od miejsca mojego zamieszkania (Rua de Santa Maria) droga biegła prawie pionowo w górę. Funchal nie jest łatwym miastem do chodzenia. Samo centrum blisko oceanu jest płaskie, zaraz potem droga jest lekko pod górkę, aż nagle drogi są bardzo strome. Turyści raczej jeżdżą różnymi środkami komunikacji. Po drodze spotkałam kilku zapłakanych dziadków, którzy ledwo wdrapywali się do Ogrodu Botanicznego. Ja postanowiłam wszystko przejść na nogach. Po 20 minutach byłam już całkiem wysoko. Widoki na Funchal były piękne: ocean, duże statki w porcie, domki, skały, kolejka linowa. Wcześniej otrzymałam wskazówki, jak znaleźć levadę, jak się okazało bardzo przydatne, gdyż w dziwnym miejscu trzeba wejść w małe przejście obok czyjegoś domu. Widoki robiły się coraz ładniejsze, ale droga coraz węższa i stroma. Doszłam do dużego wiaduktu i zrezygnowałam z dalszej drogi – chyba mam lęk wysokości. Trochę żałuję, bo wiem, że dalej robi się coraz ciekawiej. Pogoda dopisywała, słońce świecilo, czasem tylko wiał mroźny wiatr, postanowiłam więc pochodzić uliczkami, zobaczyć okolicę. To była przyjemna wycieczka. Zadanie na najbliższy czas: walczyć z lękiem wysokości i spróbować następnym razem przejść całą levadę. Czy znacie jakieś sposoby na taki lęk?

Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć tutaj.

 Teleferico to kolejka linowa, która jeździ do dzielnicy Monte, gdzie znajduje się jeden z zabytkowych kościołów Funchal. Dlaczego o niej teraz piszę? Bo jest stałym elementem krajobrazu miasta. Jej stacja znajduje się w centrum nad oceanem. Dalej prowadzi tuż nad ulicami starego miasta. Potem nad drogą, którą dzisiaj szłam, aż do miejsca, które miało być moim celem. Polecam dla osób, które chcą się tam dostać w ciekawy sposób, nie tak normlanie autobusem, a przy tym za wiele się nie namęczyć. Bilet na kolejkę w jedną stronę kosztuje 10 euro, w dwie 15 euro. Kursuje od rana do wieczora co kilka minut.

Zdjęcia Teleferico.

,
7 comments on “Spacerem przez wschodnią część Funchal
  1. Pięknie tam! A Tobie odwagi nie brakuje, to i z lękiem wysokości na pewno sobie poradzisz. Czekam na relację z kolejnego podejścia i trzymam kciuki! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *