O sobotnim festynie Festa de Nossa Senhora do Monte

   Monte, Monte. Pisałam już kiedyś o tej części Funchal. Monte bardzo mi się podobało ze względu na brak zgiełku i tego całego miejskiego życia. Przez to, że mieści się na wysokości  550 m. n.p.m. nawet klimat jest tu inny, a parki dookoła kościoła sprawiają, że jest bardzo przyjemnie.

   Dzisiaj, 15-go sierpnia na Monte było inaczej. Spodziewałam się tego. Czytałam w przewodnikach i śledziłam informacje o Festa de Nossa Senhora do Monte (Święto Naszej Pani z Monte/z Gór). Kolejka rano do autobusu jadącego pod kościół była niesamowita. Na szczęście udało mi się załapać na drugi z kolei autobus – tylko 20 minut czekania. Na miejscu ludzi było dużo, bardzo dużo. Przestrzeń wokół kościoła była pięknie udekorowana plastikowymi kwiatkami, lampkami i flagami, które wystawia się przy okazji każdego miejskiego festynu. Wszyscy kupowali świeczki. I ja kupiłam. Chociaż moja była taka prosta, zwyczajna, to można było kupić świeczkę w kształcie nogi, głowy lub serca. Większość mieszkańców zdecydowała się jednak na prostą świeczkę, ale za to bardzo dużą, nawet większą od nich samych, a ode mnie na pewno.

   Dzisiejsze święto to najważniejsze święto religijne na wyspie, oczywiście pomijam Boże Narodzenie i Wielkanoc. Zjeżdżają się ludzie z całej wyspy na Msze Świętą z Biskupem, a następnie na procesję z figurą Nossa Senhora do Monte (Naszej Pani z Monte). Msza, choć długa, była oprawiona bardzo ładnymi śpiewami. Potem ruszyliśmy na procesję wokół kościoła, co nie było takie łatwe, gdyż stoi on na wzgórzu. Na początku był chaos. I to niewyobrażalny. Przy formowaniu się ludzie szaleli. Jeden chciał do domu, inny do łazienki, inny do środka, inny na zewnątrz. Na powierzchni kilku metrów kwadratowych było to nie zrobienia, żeby tak wszystkim dogodzić. Staliśmy więc w ścisku dobre kilkanaście minut, niektórzy z zapalonymi już świecami, co robiło się momentami niebezpieczne i groziło pożarem, a na pewno podpaleniem włosów osoby tuż przed. Zaradni policjanci ogarnęli sytuację i procesja ruszyła. Tradycyjnie szła orkiestra, wszystkie grupy parafialne, ale najważniejsza była malutka figurka Maryi na podstawce z kwiatów. Piękna. Przeszliśmy się więc za figurką, trzymając zapalone świece. Jak się okazało duże świeczki były o wiele bardziej praktyczne. Nie podpalały niczyich włosów, a i można było się podeprzeć idąc pod górkę. Bardzo ładna procesja. Po niej można było odstać swoje w długiej kolejce i z bliska zobaczyć pięknie ubraną figurkę Maryi.

 DSC_0621

   Oczywiście przy takim wydarzeniu (odpustowym) nie może zabraknąć kramów z chińskimi zabawkami, kapeluszami, budkami z jedzeniem i piciem. Najbliższa budka z piwem znajdowała się tuż przy wyjściu z kościoła, co już trochę dziwi, choć bardziej zaskoczyło mnie, że jeszcze przed Mszą o 11.00 była używana przez grajków z orkiestry. Z jedzenia można było dostać tradycyjne maderskie bolo do caco, kurczaki z rożna oraz wszystkie rodzaje fast foodów: frytki, hot dogi, hamburgery. Ciekawostką były grillo-ogniska, na których można było upiec ogromnego szaszłyka zrobionego własnoręcznie z mięsa prosto od rzeźnika. Wielkie kawały surowego mięsa zwisały na straganach, jak w sklepie mięsnym. Po decyzji, która część mięsa nas urzekła, pan odcinał ją piłą i zaraz można było już upiec ją nad ogniem. Cudnie. Muzyka festynowa, jedzenie festynowe, a ludzie szczęśliwi. Świętowanie całymi rodzinami to zdecydowanie portugalski styl. I bardzo mi się to podoba. A szczególnie ilość starszych ludzi, którzy nie tylko na Mszę, ale także na kurczaka i piwo, wyszli dzisiaj z domu.

Bo jak się bawić, to wszyscy razem!

Festa de Nossa Senhora do Monte

 

Zdjęcia z dzisiejszego dnia.

P.S. I nie wierzcie przewodnikom. Ktoś gdzieś napisał, że 15. sierpnia ludzie wchodzą na kolanach po schodach do kościoła. To chyba już nieaktualna tradycja, ale ile to ja dzisiaj Polaków widziałam szukających tych schodów…
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *