Levada – 7 dni na wyspie

   Minął pierwszy tydzień mojego pobytu tutaj. W tym czasie przeżyłam pierwsze zachwyty i zawiedzenia, pierwsze dni w pracy oraz pierwszy egzamin, który mam za sobą.

   Miałam też okazję doświadczyć jednej z głównych atrakcji Madery, czyli spaceru levadą. Levady to sieć kanałów dostarczających wodę z gór do innych miejsc. Levad jest tu dużo, używa się ich jak szlaków turystycznych,  podzielone są na różne stopnie trudności od 1 do 5, gdzie „jedynki” to trasy dla każdego, np. rodzin z dziećmi, a na „piątki” czy „czwórki” lepiej nie wchodzić, gdy ma się lęk wysokości. Podobno. Jak na razie udało mi się przejść fragment jednej levady. Można z niej podziwiać piękne widoki na ocean, miasto. Na levadzie jest spokojnie, można odpocząć od miasta, wygrzać w słońcu i podziwiać piękne rośliny. A i coś dla mnie nowego – zobaczyć jak rosną banany.

Spędziłyśmy ok. 5 godzin na tej wycieczce. Do samej levady szłyśmy długo przez dzielnicę hotelową. Jest to też ciekawe miejsce. Podobno na Maderze 80% hoteli jest 5-gwiazdkowych. Dzielnica hotelowa Funchal, mam wrażenie, nigdy się nie kończy. Jest pełna restauracji i atrakcji, w cenach przeznaczonych dla gości 5-gwiazdkowych hoteli. Znajduje się tam ulica Jana Pawła II (to nie jedyny polski akcent na Maderze, ale o ty innym razem), który (a jakżeby inaczej) odwiedził wyspę w maju 1991 r.

Madera ma w sobie elementy nie tylko kultury Portugalskiej, ale też Brazylijskiej. Dlatego też obchodzi tu się hucznie karnawał. Od kilku dni można zobaczyć poprzebierane dzieci, ozdoby, a z głośników słychać sambę. Wczoraj świętowano tu tak zwaną Noc Transwestytów, w czasie której ludzie przebierają się za przedstawicieli płci przeciwnej. Dziś jest główna parada szkół samby. Zaczyna się za 3 godziny, ale już od kilku dni miasto ustawiało trybuny na trasie. Mam nadzieję, że będzie ładnie i ciekawie. Zapraszam więc na następne wpisy, w których na pewno coś o tym wspomnę.

ZDJĘCIA.

,
5 comments on “Levada – 7 dni na wyspie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *