Funchal – stolica

 Rozległa dolina z jednej strony otoczona górami, a z drugiej oceanem, na której spokojnie rośnie fenkuł – koper włoski – to właśnie zobaczył Zarco, gdy dotarł do obecnego Funchal. Właśnie od tej rośliny nazwę ma obecna stolica archipelagu. Po portugalsku Funchal to dosłownie „pole fenkułu”. Na dawnym polu znajduje się teraz największe miasto w okolicy (nawet do 700 km) mimo, że ma  110 tysięcy mieszkańców.

 
Funchal

Funchal

   Najstarsza ulica w mieście jest z 1430 roku, a prawa miejskie Funchal utrzymał w 1508 roku. Już 7 lat później stał się stolicą wyspy. Przez wiele lat miasto było odwiedzane przez ludzi z różnych stron świata. Najpierw odkrywców, którzy z tego miejsca szukali nowych lądów, potem handlarzy, producentów, którzy przywozili ze sobą wielu niewolników, później przez ludzi szukających szczęścia na rajskiej wyspie, znane osobistości, aż wreszcie po rzesze turystów, bez których dzisiaj miasto by nie istniało.

DSC_0196

Fucnhal

   Ważną rolę Funchal zyskał dzięki posiadaniu diecezji, która mianowana w 1514 roku była w tym czasie największą diecezją na świecie oraz pierwszą diecezją globalną. To właśnie biskup Funchal było odpowiedzialny za kościół na nowych ziemiach portugalskich: w Brazylii, Afryce, czy też Azji. Z tej małej wyspy kierowano ewangelizacją podbitych narodów.

DSC_0182

Katedra

   Port w Funchal przez wiele lat był miejscem handlu cukrem i winem. Najpierw cukier, zwany niegdyś „białym złotem Madery”, a potem Maderskie Wino przyczyniły się do bogactwa wyspy. Teraz samo miasto nie budzi aż tak wielkiego zachwytu. Jest ładnie położone, posiada ciekawe zabytki i muzea związane z dawnymi dobrymi czasami. W Funchal znajdziemy też starówkę, piękne parki pełne kolorowych kwiatów, ścieżki rekreacyjne nad oceanem. Przyjemność sprawia spacerowanie wąskimi uliczkami, choć często są pod górkę. Miasto jest zadbane, czyste. Można usiąść w jednej z wielu kawiarni, restauracji, posłuchać muzyki granej na żywo. Turystyczne miejsca są dużo droższe, niż te odwiedzane przez mieszkańców. Plusem jest, że większość osób, które można spotkać w sklepie, taksówce, autobusie mówi po angielsku. Zaskoczeniem może być, że naprawdę wiele z nich potrafi powiedzieć kilka zdań po polsku.

Kościół św. Pawła

Kościół św. Pawła

   Funchal to miasto, w którym mieszkam już ponad 100 dni. To miasto, które stało się moją codziennością, a nie tylko jedną z wielu atrakcją turystyczną. Tym wpisem zaczynam opowieść o Funchal – tym turystycznym i tym moim.

,
2 comments on “Funchal – stolica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *