Faja dos Padres – wyspa w wyspie

   Niedaleko  –  15 kilometrów – od Funchal (autobusem jedzie się godzinę) leży mały skrawek ziemi zwany Faja dos Padres, co po polsku znaczy „Klif Ojców”. Jest to miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Po pierwsze dojazd. Po wyjściu z autobusu w Quinta Grande trzeba przejść kilka kilometrów do windy, którą można zjechać nad ocean. Winda położona wzdłuż ściany klifu jest najwyższą taką kolejką w Europie. Sam zjazd trwa krótko, bo kilka minut, ale w tym czasie pokonuje się wysokość ok. 250 metrów, a kosztuje 7.50 euro w dwie strony. Alternatywą dla bojących się wysokości jest dotarcie w to miejsce łodzią. Innych opcji nie ma, miejsce to jest praktycznie oddzielone od świata.

   To, co jest na dole, wygląda jak mały raj na ziemi. Kwiaty, owoce, spokój, ocean, słońce. Nic dziwnego, że to miejsce upodobali sobie ludzie od dawna. Faja dos Padres urzeka prostotą, widokiem i zapachem owoców. Można tam zobaczyć mango, awokado, banany, winogrona, papaje, pitangi, araca, figi, marakuje, ananasy i granaty.

   W 1566 roku na Maderę przybyli Jezuici, którzy otworzyli w Funchal szkołę i zbudowali piękny kościół (więcej o tym później, bo to długa historia). Zanim jednak mogli sobie pozwolić na takie wydatki, kupili dużo ziemi pod uprawy. Najpierw skupili się na trzcinie cukrowej, lecz gdy Brazylia zaczęła produkować tańszy cukier postanowili hodować winorośl. Podobno to właśnie oni sprowadzili słynny grecki szczep Malmsey (Malvasia, a po polsku: Małmazja) oraz drugi obecnie bardzo popularny na Maderze – Sercial.

   Od zawsze trudno dostępny od strony lądu Faja dos Padres  był wiele razy atakowany przez piratów i korsarzy. W 1625/6 roku miał miejsce największy taki atak dokonany przez korsarzy, który zniszczyli wszystkie budynki, uprawy, porwali kilku Jezuitów, a resztę osób zabili. W 1759 roku Jezuici opuścili wyspę i nigdy tu nie wrócili. Ich cały majątek z Faja dos Padres został skonfiskowany i sprzedany na akcji w 1770 roku.

   Od jakiegoś czasu miejsce jest odnawiane. Znajduje się tu pensjonat, restauracja. Nadal jest tu cicho i spokojnie, mimo że turyści chętnie odwiedzają to miejsce.

Zdjęcia z Faja dos Padres można obejrzeć tutaj. 

,
3 comments on “Faja dos Padres – wyspa w wyspie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *