Braga – o nieregularnym kształcie

   Opowiem Wam trochę o dwóch miejscach, które udało mi się odwiedzić w czasie pobytu w Bradze. Oczywiście Braga to więcej niż tylko te miejsca, ale na wszystko nie starczyło czasu. Pierwsza – Sanktuarium Bom Jesus – jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu, druga – Palacio Dos Biscainhos – muzeum związane z historią Portugalii.

   Podziwiając uroki Bragi warto na chwile udać się na wzgórza poza miasto do prawdziwych perełek architektury barokowej.  Jedną z nich jest Sanktuarium Bom Jesus (Dobrego Jezusa z Góry). Autobusem spod stacji kolejowej podróż zajmuje około 30 minut. Po minięciu starówki, blokowisk (prawie jak w Białymstoku) wyłania się na zboczu góry piękny kompleks Sanktuarium. Z przystanku autobusowego można do niego dojść piechotą lub wjechać kolejką. Oczywiście wybór jest prosty: kolejka! Nie tylko dlatego, że jest łatwiej. Kolejka (Elevador do Bom Jesus) została zbudowana w 1882 roku i jest najstarszą wciąż używaną kolejką na Półwyspie Iberyjskim. Jest to też (uwaga!) najstarsza na całym świecie kolejka, która jest o napędzie hydraulicznym. Pełna wody jedzie w dół, bo jest ciężka, a jadąc w górę traci po drodze wodę. Na górze nie wiadomo na co się patrzeć – Sanktuarium jest piękne, ale widok na miasto chyba jeszcze piękniejszy.

e (3)

Widok na Bragę spod Sanktuarium

   Budowę Sanktuarium rozpoczęto w 1723 roku i trwała aż 60 lat. Kompleks tworzy kościół, ogrody, kapliczki, rzeźby i wspaniałe schody. Nie są to zwykłe schody, a zdobione, rzeźbione, z licznymi fontannami. Fontanny symbolizują rany Chrystusa, zmysły, a także trzy cnoty: wiarę, nadzieję i miłość. Pokonując schodami 116 metrów w górę mija się rzeźby przedstawiające sceny z życia Jezusa. Historia kończy się na ołtarzu w kościele, który przedstawia scenę Ukrzyżowania.

e (25)

Sanktuarium Bom Jesus

Więcej zdjęć z Sanktuarium Bom Jesus – tutaj.

   Palacio Dos Biscainhos jest XVII-wiecznym domem szlachty portugalskiej. W środku można dowiedzieć się nie tylko, jak ludzie żyli, ale też zobaczyć, jaki wpływ na codzienność w Portugalii miała kolonizacja. Od samego wejścia budzi ciekawość podłoga, która była przystosowana do powozów wjeżdżających do stajni oraz portugalskie niebiesko-białe płytki azulejos, które uwielbiam.

DSC_0065

Azulejos w Pałacu

   Przechodząc różne sale ogląda się meble, porcelanę oraz różne rzeczy przywiezione z krajów Nowego Świata. Jedną z nich są gry planszowe, które zmieniły sposób spędzania wolnego czasu na takim dworze, a bez których dziś ja nie wyobrażam sobie życia. Inną ciekawostką był sposób spania – krótkie łóżka sugerują, że ludzie byli lekki niżsi – oni po prostu spali na siedząco, dalibyście rade? Dolne piętra przeznaczone na kuchnię i stajnie. W tej części mieszkała też służba – koło koni. Szlachta miała kilka rodzajów służących: takich, którzy pracowali w kuchni i nie mogli wchodzić na wyższe pietra budynku, takich, których zadaniem było znoszenie posiłków i całe życie spędzali na schodach między kuchnią, a jadalnią i wielu innych. Bardzo ważnym elementem był deser – koniecznie z kawą, która świeżo przywieziona z kolonii od razu zrobiła się popularna. Ostatnią niespodzianką tego pałacu jest piękny ogród, który w sobie kryje nie tylko niejedną tajemnice, ale też 200-letnie magnolie.

Ogród przy Pałacu

Ogród przy Pałacu

Więcej zdjęć z Muzeum – tutaj.

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *