Braga – historyczna i młoda

   W Bradze spędziłam bardzo ciekawy tydzień w towarzystwie około trzydziestu młodych ludzi z całej Europy. Mieliśmy warsztaty dotyczące tego, jak przeżyć w obcym kraju, jacy są Portugalczycy i jak być zrozumianym w międzykulturowym środowisku. Siedem dni minęło szybko, ale był to bardzo owocny, inspirujący czas.

O Bradze można powiedzieć, że jest…

  • stara. Założona w 16 roku p.n.e. jako jedno z najstarszych miast Portugalii. W Portugalii coś jest stare „…jak katedra w Bradze”.

  • rzymska.  Rzymska stolica Galicji. Nazywała się Bracara Augusta na cześć cesarza. Niegdyś najważniejsze miasto w regionie. Można zobaczyć kilka zabytków z czasów rzymskim. Mi się niestety nie udało.

  • deszczowa.  Przed wyjazdem znajomi ostrzegali mnie: „weź kalosze i dobrą kurtkę przeciwdeszczowa”. Miasto położone jest na północy Portugalii, dlatego też pada tam często i dużo. Na pewno częściej niż na Maderze.

  • religijna. Jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie.  Do tego z dużą ilością kościołów na kilometr kwadratowy – kościelna stolica Portugalii. Najważniejszy biskup na Półwyspie Iberyjskim mieszkał właśnie w Bradze, a jego Pałac w średniowieczu zajmował 1/10 powierzchni miasta.

  • barokowa. XVIII-wieczny architekt André Soares zmienił oblicze miasta. Obecnie Braga znana jest z wielu pięknych barokowych zabytków.

  • młoda. Obecnie mieszka w niej dużo osób młodych. Kilka lat temu była też Europejską Stolicą Młodych.

Co ja myślę o Bradze?

   Może nie jest to najpiękniejsze miasto jakie widziałam, ale przyjemnie jest przespacerować się starymi uliczkami wśród drzew z pięknymi kwiatami. Barokową atmosferę czuć bardzo wyraźnie, a jednocześnie historia przeplata się z nowoczesnością. Nowe elementy wplecione w stare miasto. Wszystko wśród niewysokich, ale uroczych gór. Ludzie są bardzo mili i otwarci. Widać, że mieszkańcy starają się ożywić to miasto.

 Już niedługo więcej o dwóch ciekawych zabytkach Bragi.

Zdjęcia  z Bragi można zobaczyć tutaj.

,
2 comments on “Braga – historyczna i młoda
    • Są, ale takie ruiny. Niestety sama ich nie widziałam, ale wiem, że można zobaczyc pozostałości budynków, term.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *